01.01.2019 tarihi itibariyle Kosgeb Girişimcilik mevzuatı değişti. Girişimci olacak kişiler Geleneksel Girişimci ve İleri Girişimci olmak üzere iki ayrı kategoriye bölündü.

Geleneksel girişimci üretim yapmayan ya da üretici olmayan kişi ve işletmeleri kapsamaktadır. Kuaförler, güzellik merkezleri, cafe, butik, oto yıkama, gayrimenkul, inşaat, danışmanlık vb hizmet sektöründe faaliyet gösterecek olan girişimciler artık geleneksel girişimci kategorisindedir.

Hizmet üretimi diye de adlandırabileceğimiz geleneksel girişimcilik yeni mevzuat ile kısıtlı bir hibe desteğine sahip olmuştur. Geleneksel girişimci olarak faaliyet gösterecek girişimcilerin alabileceği desteklerin detayına https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/6835/girisimciligi-gelistirme-destek-programi linki üzerinden ulaşabilirsiniz. Geleneksel girişimcilikteki hibeler, destek oranları, içeriği ve nasıl kullanılacağına dair detayları bir sonraki yazımızda ayrıca değineceğiz.

Yukarıda belirtilen detayların dışında şunu da belirtmekten geçmeyelim. Firma açılışı yapılırken vergi levhasında bulunan ana nace kodu girişimcinin faaliyet alanını belirtmekte ve bu nace kodu girişimcinin geleneksel girişimci mi yoksa ileri girişimci mi olduğunu göstermektedir. Ayrıca vergi levhasında yer alan nace kodunun da Kosgeb tarafından desteklenen sektörler arasında olması da gerekmektedir.

Kosgeb tarafından desteklenen sektörlere ait nace kodu listesine    https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/DesteklenenSektor linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Bu listede bulunan ve hizmet sektörü kategorisinde görünmesine rağmen teknolojik alana yönelik faaliyet kapsamında olan bazı nace kodları geleneksel girişimci kategorisinde yer almamaktadır. 61.20.03 Kablosuz ağlar üzerinden internet erişiminin sağlanması, 61.30.01 Uydu üzerinden telekomünikasyon faaliyetleri, 61.90.04 Telekomünikasyon uygulamalarına yönelik radar istasyonlarının işletilmesi, 61.90.90 Diğer telekomünikasyon faaliyetleri (uydudan izleme, iletişim telemetresi vb. uzmanlık gerektiren telekomünikasyon uygulamalarının sağlanması, çevrim içi internet erişimi sağlanması, VOIP sağlanması, vb.), 62.01.01 Bilgisayar programlama faaliyetleri (sistem, veri tabanı, network, web sayfası vb. yazılımları ile müşteriye özel yazılımların kodlanması vb), 63.11.08 Veri işleme, barındırma ve ilgili faaliyetler (veri girişi, verinin işlenmesi, özel raporların oluşturulması, depolanması, vb.), 63.12.01 Web portalı faaliyetleri, 72.11.01 Biyoteknolojiyle ilgili araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri, 72.19.01 Doğal bilimler ve mühendislikle ilgili diğer araştırma ve deneysel geliştirme faaliyetleri (tarımsal araştırmalar) nace koduna sahip olacak ya da olan girişimciler Kosgeb’ in yeni girişimcilik mevzuatına göre Geleneksel Girişimci değil, İleri Girişimci kategorisindedir.

 

Mentor/Danışman

Didem DÖNMEZER